Chemických látek či směsí se najde v ordinacích celá řada. Poznáte je tak, že na přípravku je uveden symbol nebezpečnosti (starý symbol – oranžový čtverec, nový symbol – čtverec s červeným okrajem postavený na roh, zde ukázka starého i nového označení). Bezpečnostní list tedy musíte mít na pracovišti pro každý přípravek, který takový symbol obsahuje. Bezpečnostní list musí být v češtině a musí být na pracovišti dostupný zaměstnancům, kteří s danými přípravky pracují. Proč?
Bezpečnostní listy poskytují souhrnné informace o výrobku (chemická látka nebo směs). Je to zdroj informací o nebezpečnosti. Umožňují uživatelům zavést nezbytná opatření při zacházení s tímto výrobkem, která slouží k ochraně zdraví, bezpečnosti při práci a ochraně životního prostředí.
Mějte dokumentaci v pořádku
Zhodnotíme vedenou dokumentaci a doporučíme Vám konkrétní opatření.
Co je nového?
Od 1. června 2015 musí být bezpečnostní listy a označování nebezpečných látek nebo směsí zajištěno podle nového klasifikačního systému, který vychází z požadavků nařízení ES č. 1272/2008 (CLP). Zjednodušeně řečeno – u přípravků vyrobených dříve (označené starým symbolem) postačí starý bezpečnostní list, nově vyrobené přípravky pak již potřebují nový bezpečnostní list. Během krátké doby se pravděpodobně na pracovišti i u dodavatelů vyčerpají zásoby přípravků se starým označením a budou k dispozici jen přípravky s novým označením. Je tedy nutné na pracovišti zkontrolovat chemické látky a doplnit bezpečnostní listy dle nového nařízení.
Je zřejmé, že není v silách lékaře kontrolovat, zda bezpečnostní list obsahuje příslušné položky dané nařízením. To mají na starosti příslušné instituce. Měl by ale zajistit, aby ke všem chemickým látkám na pracovišti nové bezpečnostní listy byly. Určitě doporučujeme si bezpečnostní listy přečíst a zhodnotit, zda informacím rozumíte a případně žádat doplnění od výrobce či dodavatele. Jde o bezpečnost Vaši i Vašich zaměstnanců.
Kde bezpečnostní list sehnat?
Povinnost bezpečnostní list sestavit má výrobce, případně dovozce. Dodavatel ale také musí být schopen Vám bezpečnostní list v českém jazyce zajistit. Bezpečnostní listy jsou poskytovány zdarma.
Bohužel jsme se v praxi setkali s tím, že často dodavatelé nejsou ochotni tuto problematiku řešit a často ani neví, že to je jejich povinnost. Řešení jsou pak možná tato:
- obrátit se na jiného dodavatele (s rizikem, že nemusí váš oblíbený přípravek mít)
- informovat výrobce (a čekat, že místní zástupce dá vše do pořádku)
- obrátit se na příslušné instituce (ČOI) s informací, že daný výrobce uvádí na trh přípravek, který nesplňuje legislativu
Mohlo by vás zajímat
Odebírejte náš newsletter
Tipy, rady a novinky ze světa managementu ve zdravotnictví.
Přihlášením k odběru souhlasíte s našimi Zásadami ochrany osobních údajů.