Povinnosti, které úřady kladou na zdravotnická zařízení, jsou opravdu velké. Dnes jsme se rozhodli pro Vás zpracovat problematiku potřebných smluv pro odpady. Na první pohled se zdá vše jasné. Bohužel opak je pravdou – řada bodů je poměrně komplikovaných, rozsáhlých a ne příliš známých. Informace jsme čerpali z platné legislativy, z pokynů pro zdravotnická zařízení a konzultovali jsme tuto problematiku i na místním úřadě na odboru životního prostředí.
[googlefont font=“Patrick Hand“ size=“20px“ margin=“10px 0 10px 0″] Je třeba rozlišovat tři druhy odpadů komunální, nebo také směsný odpad, tříděný odpad a nebezpečný odpad. Na vše musí být smlouvy a za vše musíte platit…[/googlefont]
Komunální odpad
Nakládání s komunálním odpadem je zdánlivě jasné, všichni platíme nějaké poplatky za jeho odvoz, např. v rámci sdružení vlastníku v domě, kde bydlíme, nebo přímo obci, pokud bydlíme ve vlastním domě. Pokud ale podnikáte (jste právnická osoba nebo fyzická osoba oprávněná k podnikání), je situace složitější.
Původce odpadů uzavírá smlouvu s tím, kdo má oprávnění s odpady nakládat – tj. napřímo s autorizovanou společností, případně s obcí. Pokud likvidujete odpad přes správce či majitele objektu, např. v případě velkých zdravotnických zařízení, kde jsou lékaři v nájmu, je třeba mít o tom uzavřenou smlouvu a je nutné si ověřit, že správce/majitel objektu má smlouvu s autorizovanou společností.
Málo se ví, že pokud v domě, kde má lékař ordinaci, také bydlí, je třeba mít uzavřené smlouvy dvě – jednu na fyzickou osobu a jednu na firmu (podnikající fyzickou osobu).
Tříděný odpad
Tříděný odpad (papír, sklo, plast) – proč a zda bychom měli řešit tyto odpady? Pomineme výzvu, že je dobré se chovat ekologicky. Tříděním odpadu ušetříte za odvoz komunálního odpadu. Vyhnete se problémům při případné kontrole. A navíc nám to nařizuje zákon o odpadech. Třídit odpad prostě musíme. Jestliže odpad poctivě třídíte, ale vhazujete ho do nádob na ulici, věděli jste, že o tom musíte mít uzavřenou smlouvu a platit za to?
[callout-background title=“Mějte dokumentaci v pořádku“ background=“https://medigenia.cz/wp-content/uploads/MediGenia_zdravotnictvi_profesionalni_poradenstvi.jpg“ button=“Kontaktujte nás“ link=“https://medigenia.cz/kontakt/kontaktni-formular/“ buttoncolor=“alternative-1″ target=“_self“]Získejte praktické informace k vedení praxe.[/callout-background]
[gap height=“10″]
Písemnou smlouvu je třeba uzavřít stejně jako v případě komunálního odpadu s autorizovanou společností (tedy se subjektem, který má oprávnění s odpady nakládat v místě vašeho působení) nebo přímo s obcí (v Praze tedy s Magistrátem hl. města Prahy). Praktická stránka záleží na dohodě s autorizovanou společností, buď povolí využití nádob pro obyvatele v místě, nebo při větším objemu odpadu pro Vás zařídí vlastní nádobu. V případě, že odpad likvidujete přes správce/majitele objektu, který má přistavené vlastní nádoby, musíte mít o tom uzavřenou smlouvu, vždy ale zkontrolujte, zda má dotyčný smlouvu s autorizovanou společností o likvidaci tříděného odpadu.
V případě tříděného odpadu existuje, dle informací, které nám byly poskytnuty na místním úřadě, ještě jedna možnost jeho likvidace – a to přes sběrné dvory autorizovaných společností. Tam může i právnická osoba vozit tříděný odpad, ale musí vždy mít potvrzení o likvidaci konkrétní dávky odpadu. Tato potvrzení je nutné evidovat po dobu 5 let a také důsledně vést tabulku-evidenci o likvidaci. Toto úřady kontrolují obzvlášť přísně, protože není smlouva s autorizovanou společností, a tak jsou to jediné doklady o tom, že pravidelně a řádně likviduje tříděný odpad. Obecně úřady často shledávají nedostatky právě v likvidaci tříděného odpadu – vůbec nedochází k jeho třídění, nebo chybí smlouva s autorizovanou společností.
Nebezpečný odpad
A co nebezpečný odpad? Jedná o nebezpečný materiál, který by mohl poškodit zdraví lidí. Nutné je přijmout opatření, která zajistí informovanost a tím pádem ochranu všech pracovníků manipulujících s odpadem.
Pro likvidaci nebezpečných odpadů musí být uzavřená smlouva s příslušným subjektem, autorizovanou společností, který je certifikovaný. Je vhodné mít založen doklad o certifikaci společnosti. Často je potřeba pro různá další povolení. V případě nebezpečného odpadu, je třeba i u zařízení, kde je lékař v nájmu (např. větší zdravotnická zařízení, polikliniky), aby měl každý lékař smlouvu na sebe, nemělo by se to tedy řešit smlouvou s majitelem/správcem objektu nebo jako součást nájemní smlouvy. Důvodem je to, že v případě nebezpečného odpadu by původce odpadu neměl odpad předat nikomu jinému, než právě autorizované společnosti. A může ho předat jen tomu, kdo je autorizovaným subjektem, což poliklinika není.
Zde ještě jedno malé upozornění, které je častou chybou při nakládání s nebezpečnými odpady ve zdravotnictví. I použitá léčiva jsou nebezpečný odpad a zdravotnické zařízení je nesmí vracet přes lékárnu, jako fyzické osoby, ale musí je likvidovat pouze prostřednictvím autorizované společnosti, s níž má uzavřenou smlouvu o likvidaci nebezpečného odpadu.
Nakládání s nebezpečnými odpady se řídí ještě celou řadou dalších pravidel, o tom třeba někdy příště.
[box style=“2″]Trápí Vás, že nevíte, jaké všechny povinnosti máte splnit? Bojíte se kontroly z úřadů a nevíte, jak dát vše dohromady? Spolupracujte s profesionály, kteří Vám potřebné informace dodají a pomohou na Vašem pracovišti procesy tak, aby vše běželo dle pravidel. Kontaktujte nás ještě dnes a nechte si vypracovat nezávaznou nabídku.[/box]
Mohlo by vás zajímat
Odebírejte náš newsletter
Tipy, rady a novinky ze světa managementu ve zdravotnictví.
Přihlášením k odběru souhlasíte s našimi Zásadami ochrany osobních údajů.