V ordinacích se nachází nebezpečný odpad, který může při nesprávné manipulaci ohrozit či poškodit zdraví pracovníků. Nutné je přijmout opatření, která zajistí informovanost a tím pádem ochranu pracovníků. Vyhnete se také problémům při případné kontrole. Problematice nebezpečných odpadů jsme se zčásti věnovali již v předchozím článku, který se týkal potřebných smluv zdravotnických zařízení pro nakládání s odpady.
Další povinnosti lékaře při nakládání s nebezpečnými odpady
Pro likvidaci nebezpečných odpadů musí být uzavřená smlouva s příslušným subjektem, autorizovanou společností, který je certifikovaný. Je vhodné mít založen doklad o certifikaci společnosti. Jestliže lékař působí v prostorách, které má pronajaty (např. větší zdravotnická zařízení), je doporučeno, aby měl každý lékař smlouvu na sebe. Nebezpečný odpad by se neměl řešit smlouvou s majitelem/správcem objektu nebo jako součást nájemní smlouvy. Důvodem je to, že nebezpečný odpad by původce odpadu neměl odpad předat nikomu jinému, než právě autorizované společnosti.
Zde ještě jedno malé upozornění, které je častou chybou při nakládání s nebezpečnými odpady ve zdravotnictví…
[googlefont font=“Patrick Hand“ size=“20px“ margin=“10px 0 10px 0″] I použitá léčiva jsou nebezpečný odpad a zdravotnické zařízení je nesmí vracet přes lékárnu, jako fyzické osoby. Musí je likvidovat pouze prostřednictvím autorizované společnosti, s níž má uzavřenou smlouvu o likvidaci nebezpečného odpadu.[/googlefont]
Každé zdravotnické zařízení by mělo mít vypracovaný Vnitřní předpis pro nakládání a manipulaci s nebezpečnými odpady, kde se přesně specifikuje, kdo může s odpady manipulovat, co přesně do nebezpečného odpadu patří, kde se odpad shromažďuje a jak dlouho se může skladovat, jak je odpad skladován nebo jak se mají pracovníci chránit. Pracovníci se musí pochopitelně s tímto předpisem seznámit a stvrdit to svým podpisem.
V každé místnosti, kde se nachází nebezpečný odpad, musí být umístěn Identifikační list nebezpečného odpadu (tj. které odpady vznikají a pravidla pro manipulaci s nimi), který Vám vypracuje specializovaná firma.
Nebezpečný odpad musí být také řádně označen. Každá nádoba na nebezpečný odpad musí být označena štítkem, na kterém musí být konkrétní název nebezpečného odpadu, jeho kód, symbol nebezpečného odpadu a jméno a příjmení zodpovědné osoby za obsluhu a údržbu shromažďovacího prostředku. Stejně tak musejí být označeny i pytle, v nichž je nebezpečný odpad transportován.
[callout-background title=“Mějte dokumentaci v pořádku“ background=“https://medigenia.cz/wp-content/uploads/MediGenia_zdravotnictvi_profesionalni_poradenstvi.jpg“ button=“Kontaktujte nás“ link=“https://medigenia.cz/kontakt/kontaktni-formular/“ buttoncolor=“alternative-1″ target=“_self“]Získejte praktické informace k vedení administrativy.[/callout-background]
[gap height=“10″]
Zubní lékaři vědí, že do nebezpečného odpadu patří i amalgám. Každá stomatologická souprava musí být vybavena funkčním separátorem amalgámu s více jak 98% účinností. Z hlediska kontroly jsou důležité doklady o likvidaci (odvozu) odpadního amalgámu, které vydává specializovaná firma na likvidaci nebezpečného odpadu. Doklady o likvidaci se samozřejmě týkají hlavně lékařů, kteří s amalgámem pracují. Ale i ti lékaři, kteří amalgámové výplně nezhotovují, preparují zuby s těmito výplněmi.
Administrativa spojená s nebezpečným odpadem
Co se týká další administrativy spojené s nebezpečným odpadem, je třeba informovat příslušný městský úřad (odbor životního prostředí) o převzetí a likvidaci každé jednotlivé dávky nebezpečného odpadu specializovanou firmou. To probíhá tak, že autorizovaná firma Vám vydá dokument tzv. evidenční list o převzetí dávky nebezpečného odpadu a Vy tento doklad zašlete na příslušný městský úřad do 10 dnů od zahájení přepravy. Jinou kopii téhož dokladu si necháváte pro svou evidenci (veškerou evidenci je třeba uchovávat po dobu 5 let). Tato ohlašovací povinnost měla být již v loňském roce zrušena, bohužel k tomu nedošlo a je otázkou, kdy na to legislativa bude pamatovat.
Ročně je nutno sestavit tabulku, kde je jednak průběžná evidence o odpadech, tj. jednotlivé likvidované dávky odpadu (datum, množství odpadu, druh odpadu), a dále je zde sečteno celkové množství odpadů. Zpravidla tuto tabulku na vyžádání dodají firmy, které pro zdravotnické zařízení odpady likvidují. Tuto evidenci je potřeba archivovat po dobu nejméně 5 let. Jestliže přesáhne suma všech nebezpečných odpadů více jak 100 kg/rok (nebo víc než 100 tun ostatních odpadů), musí provozovatel podat elektronicky hlášení prostřednictvím Integrovaného systému plnění ohlašovacích povinností (ISPOP), do 15. 2. následujícího roku.
V tomto článku jsme se pokusili poukázat na hlavní povinnosti při nakládání s nebezpečnými odpady ze zdravotnictví. Problematika je samozřejmě velmi rozsáhlá, pokud by se jí někdo chtěl věnovat do všech podrobností, najde řadu informací samozřejmě v Zákoně č. 185/2001 Sb., o odpadech, nebo např. v Metodickém doporučení k nakládání s odpady ze zdravotnictví, vydaném MŽP.
Nejčastější nedostatky při kontrolách
A na závěr ještě pár tipů, které nám byly poskytnuty na městském úřadě, co bývají nejčastější nedostatky v oblasti odpadů, při případných kontrolách:
- Uklízečka vhazuje do směsného opadu i nebezpečný odpad. Zodpovědný a tudíž postihován je v tomto případě ale vždy lékař, ne uklízečka.
- Do nebezpečného odpadu se dávají zbytečné věci – kelímky z čekárny, obaly od jehel.
- Na místech manipulace s nebezpečným odpadem, chybí identifikační list nebezpečného odpadu.
- Nesouhlasí průběžná evidence nebo hlášení a související doklady, např. faktury, dodací listy.
- Evidence není archivována po dobu 5 let.
[box style=“2″]Bojíte se kontroly z úřadů či dbáte na bezpečí Vašich pracovníků a chcete mít jistotu, že s nebezpečným odpadem manipulují správně? Spolupracujte s profesionály. Ti nastaví procesy na Vašem pracovišti tak, aby bylo bezpečné a splňovalo potřebnou dokumentaci. Kontaktujte nás ještě dnes a nechte si vypracovat nezávaznou nabídku.[/box]
Mohlo by vás zajímat
Odebírejte náš newsletter
Tipy, rady a novinky ze světa managementu ve zdravotnictví.
Přihlášením k odběru souhlasíte s našimi Zásadami ochrany osobních údajů.