Benfordův zákon a zdravotnictví

Ač nejsme matematici, zaujal nás Benfordův zákon, kterým lze třeba ověřit pravost účetnictví (či jiného souboru čísel). Co tento zákon říká?

Říká, že v mnoha souborech přirozených dat začínají čísla mnohem častěji číslicí 1 než jinou číslicí. Čím vyšší počáteční číslice je, tím méně pravděpodobněji se vyskytuje na začátku nějakého čísla. Jednička na začátku se v nějakém souboru čísel se vyskytuje nejčastěji (např. čísla 17, 112, 1084, apod.) a devítka (95, 935, 9245, apod.) nejméně často.

Počáteční číslice jsou dle Benfordova zákona rozloženy takto:

1 30,1 %
2 17,6 %
3 12,5 %
4 9,7 %
5 7,9 %
6 6,7 %
7 5,8 %
8 5,1 %
9 4,6 %

Nevěříte? Zkuste si sami projít nějaký soubor s čísly. Čím více dat bude, tím přesněji se přiblížíte k údajům v tabulce výše. Podmínkou ale je, aby použitá data byla v rozsahu tří desítkových řádů. Proč to tak je? To si zvídaví mohou samozřejmě najít (doporučujeme poslechnout si příběh v našem oblíbeném v Meteoru).

Zákon lze jednoduše aplikovat při např. odhalování nepravosti účetních dat. Účtujete-li tedy pacientům často nějakou službu např. kolem 900 korun, můžete být podezřelí 🙂 A co na to cenové předpisy, které ceny ve zdravotnictví regulují? Jak jinak – mlčí.

Napadají Vás nějaké oblasti ve zdravotnictví, kde by Vám Benfordův zákon pomohl při vaší práci odhalit správnost dat? Např. při vědecké studie, …